Uboga wdowa i małe rzeczy…

Kilka krótkich słów.

Ewangelia dzisiejszej niedzieli kojarzy mi się z dwoma kwestiami, które łączą się ze sobą: Nie warto się porównywać z innymi i małe rzeczy ofiarowane Bogu także mają wartość.

Sprawa pierwsza: często patrzymy na kogoś i myślimy- kurczę, on to ma talent, dary, jedzie na misje, robi to czy tamto, a ja nie. I myślimy, że Pan Bóg od razu sytuuje go wyżej od nas, „szaraczków”. To błąd. Bóg każdego ocenia sprawiedliwie. Nie wymaga od kogoś, kto jest analfabetą i nie może tego zmienić, by pisał traktaty teologiczne. Bóg doskonale, lepiej od nas wie, na co nas stać i oceniać będzie według tego, ile nam dał. Jeśli ktoś otrzymał dwa talenty, chce byśmy zyskali drugie dwa, a nie pięć, czy dziesięć. Możliwe, że podziwiasz gościa, który oddaje Bogu z mieszka swojego życia miliony, a nie wiesz, że powinien oddać miliardy… I oddaje z tego, co mu zbywa… Każdy z nas ma SWOJĄ, niepowtarzalną drogę do świętości. Bóg naprawdę nie potrzebuje klonów. Wystarczy mu jeden św. Franciszek z Asyżu… Nie musisz być drugim. Masz być św. Janem Kowalskim. Nie porównuj się z innymi i nie trać na to swojego życia. Bo to Twoje życie masz uczynić niepowtarzalną symfonią.

 

Sprawa druga: małe rzeczy. Dużo o tym mówiła św. Teresa od Dzieciątka Jezus oraz św. Josemaria Escriva. Właśnie te małe codzienne sprawy – swoją radość, swój trud dobrze wykonanej pracy, ból zęba, zachwyt zachodem słońca, ustąpienie miejsca w autobusie, czy danie bezdomnemu kromki chleba, możesz ofiarować Bogu. Swoją walkę duchową. Swoją nędzę, pustkę, bezsilność. On może to przyjąć i wypełnić. Nie bój się, że nie masz czego dać. Daj to, co masz. Daj wdowi grosz. Może Twój uśmiech do klienta, dziesiąty raz zadającego to samo pytanie, choć jesteś wkurzony, będzie znaczył o wiele więcej niż życie na misji w dalekim Burkina Faso. Nigdy nie wiesz… Ofiaruj to, co masz. Ale naprawdę to, co masz. Każdy swój dzień.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s